Kimchi to koreańska kiszonka zwykle robiona z kapusty pekińskiej i dużej ilości pikantnej papryki goczugaru. U mnie trochę spolszczona wersja z własnoręcznie wyhoowanej kapusty i fioletowej kalarepki. Kimchi to samograj, który możemy wykorzystać dosłownie do wszystkiego. Możemy ugotować z niego pyszną zupkę, zrobić makaron , tosty czy pierożki. Jeśli jeszcze nie próbowaliście, polecam.
Składniki na 3 litrowe słoiki:
- ok 2 kg białej kapusty
- ok 4 litry wody
- ok 5 łyżek soli
składniki na pastę kimchi:
- 2 szklanki wody
- 5 łyżek mąki ryżowej
- 1,5 szklanki szczypiorku
- 0,5 cebuli
- 1 duża marchewka
- 1 kalarepa z ładnymi liśćmi (u mnie fioletowa)
- ok 6 cm kawałek imbiru
- 2 ząbki czosnku
- 8 łyżek papryki gochugaru
- 6 łyżek sosu sojowego
- 0,5 łyżeczki soli
- 1 łyżka cukru
Przygotowanie:
- Kapustę dokładnie myjemy i szatkujemy ręcznie lub za pomocą szatkownicy, przekładamy do dużej miski lub garnka. Kalarepę i jej liście także kroimy i wrzucamy do garnka z kapustą.
- Do 4 litrów ciepłej wody dodajemy 5 łyżek soli, mieszamy. Wodą z solą zalewamy kapustę tak by cała była przykryta, odstawiamy kapustę w wodzie na godzinę. po tym czasie odlewamy ją i dokładnie odciskamy rękami.
- Gdy kapusta się moczy przygotowujmy pastę kimchi. Do Garnka wlewamy 2 szklanki wody , wsypujemy 5 łyżek maki ryżowej, łyżkę cukru i gotujemy kleik ryżowy, cały czas mieszając by nie powstały grudki. Gdy go ugotujemy odstawiamy na około 10 minut by przestygł.
- Do kleiku dodajemy startą na grubych okach marchew, pokrojone warzywa: cebulę, szczypiorek, imbir, czosnek, a także przyprawy: pikantne gochugaru, sos sojowy, sól. Dokładnie mieszamy.
- Do odsączonej kapusty przekładamy pastę kimchi i mieszamy za pomocą rękawiczki.
- W ten sposób przygotowaną kapustę przekładamy do słoików i ugniatamy. Kiszonka będzie gotowa po upływie około 4-7 dni. Po tym czasie przechowujemy ją w lodówce.