Domowe karmelki z wanilią

Od jakiegoś czasu planowałam zrobić karmelki, zaczęłam od najprostszych , które podglądnęłam w “Kucharce Litewskiej” Wincenty Zawadzkiej, zmieniłam jednak nieco proporcje i dodałam trochę naturalnej wanilii. Cukierki są świetnym pomysłem na domowej roboty prezent, można im zrobić przepiękne etykietki. Na pewno jeszcze do nich wrócę, bo były pyszne.

karmelki-z-wanilia-5

Składniki:

 • 2 szklanki śmietany kremówki ( 30%)
 • 300 g cukru
 • 1 laska wanilii
 • troszkę oliwy do posmarowania formy

karmelki-z-wanilia-6karmelki-z-wanilia-7

Przygotowanie:

 1. Przygotowanie karmelków jest  w zasadzie bardzo proste.Jednak garnuszka trzeba cały czas pilnować, karmel mieszać i w odpowiednim momencie zdjąć z kuchenki.
 2. Śmietankę przelewamy do garnuszka , wstawiamy ją na gaz dodajemy cukier oraz wanilię i mieszamy. Gotujemy karmel aż zacznie gęstnieć. Po jakiś 25 minutach możemy sprawdzić, czy się już skameralizował. wylewamy kroplę na spodeczek jeśli się nie rozejdzie karmel jest już gotowy.
 3. Formę na którą wylejemy karmel smarujemy oliwą i wycieramy nadmiar papierem. Karmel wylewamy i pozostawiamy do wystygnięcia , ja zostawiłam mój ( gdy przestygł) na całą noc w lodówce.
 4. Karmel kroimy i pakujemy w papierki, przechowujemy w chłodnym miejscu.

karmelki-z-wanilia-4

Comments

 1. Masa

  Prezenty własnej roboty zawsze były dobrze postrzegane przez wszystkich. Widać od razu że ktoś włożył w to serce, a nie wpadł do sklepu i poproszę 20dag krówek 😉

 2. Post
  Author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.