Raw food: przepis na pizzę

W tematyce odżywiania co jakiś czas pojawiają się nowe trendy, również w dietach bezmięsnych. Obok popularnego weganizmu i witariamizmu pojawił się tzw. raw food, czyli sposób odżywiania polegający na spożywaniu produktów jak najmniej przetworzonych i nie poddawanych obróbce termicznej (raw: ang. surowe).

Niezaprzeczalnie taka dieta niesie ze sobą wiele zalet, od ogólnej poprawy samopoczucia począwszy, poprzez utratę wagi i poprawę kondycji, aż po udokumentowane przypadki wyleczenia z nowotworu. Wbrew pozorom przestrzeganie zasad tego sposobu odżywiania nie skazuje nas na jedzenie wyłącznie sałatek. Wystarczy zajrzeć do Internetu by przekonać się, jak wiele pyszności można w ten sposób przyrządzić. Jednak jak pogodzić dietę raw z ochotą na coś fast foodowego jak np. pizza? Czy jest to w ogóle możliwe, skoro klasyczne ciasto do pizzy powinno być upieczone?

Pizza bez pieczenia

Wydawać by się mogło, że stworzenie pizzy, która byłaby przynajmniej w 70% surowa jest niewykonalne. A jednak na różnych portalach internetowych można znaleźć przepisy miłośników tej diety również na pizzę. Zasadnicza różnica polega na tym, że spód takiej pizzy nie jest ciastem drożdżowym, a papką warzywną, w której skład wchodzą np. dojrzałe pomidory, pulpa migdałowa, miąższ z kokosa, zmiksowane na mąkę nasiona lnu, zioła i przyprawy. Takie „ciasto” nie trafia jednak do piekarnika, a do dehydratora, czyli urządzenia, które je wysuszy i nada właściwą spodowi pizzy konsystencję. Następnie placek smarujemy sosem pomidorowym i układamy wybrane dodatki. Można gotową pizzę umieścić w piekarniku, w celu lekkiego zagrzania i ewentualnego roztopienia użytego do pizzy sera.

Takiej pizzy nikt nie ośmieli się nazwać niezdrowym jedzeniem. Jest to istna bomba witaminowa i kopalnia najlepszych składników odżywczych, ponieważ wszystko co najlepsze w warzywach zostaje zachowane dzięki nie stosowaniu obróbki termicznej.

Raw food: pizza przez Internet

Dieta raw, choć coraz bardziej znana, wciąż nie ma wielu entuzjastów. Z tego powodu chętni na pizzę raw są zmuszeni do przygotowywania jej samodzielnie w domu. Być może z czasem także w Polsce zaczną powstawać lokale specjalizujące się w tworzeniu dań z surowych warzyw, które nie będą jedynie sałatkami i dodatkami do kotleta. Można mieć nadzieję, że w przyszłości dzięki różnych portalom, takich jak np. serwis pyszne.pl, będzie można wyszukiwać lokale oferujące w swoim menu potrawy raw, w tym także pizzę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.